cat litter

خاک بستر گربه یکی از مصارف بنتونیت است.چراکه بنتونیت خاصیت جذب فوق العاده بالای رطوبت را دارد.

از بنتونیت در ساخت لانه حيوانات اهلي و خانگي و خاک بستر استفاده مي شود چون علاوه بر گرم و نرم بودن، در كف لانه فضولات حيوانات را جذب مي كند.

معمولاً بنتونيت مصرفي در اين صنعت به صورت دانه اي (غيرپودر) در بازار عرضه مي شود که به آن Cat Litter یا خاک بستر گربه می گویند. مصرف امريكا در سال ۱۹۸۷ مقدار ۸۴۶۳۰ تن از اين ماده بوده كه ۵۵ تا ۷۰ درصد آن شايد براي مصرف در لانه حيوانات اهلي و خانگي بوده است.

خاک بستر گربه

قبل از جنگ جهانی دوم، گربه ها اغلب در محیط باز و فضای آزاد نگهداری می شدند و محل دفع فضولات آنها اغلب در حیاط پشتی و باغچه منازل بود. با رواج آپارتمان نشینی، برخی از دوستداران گربه، برای نگهداری از آنها در آپارتمان، جعبه هایی که از شن و یا خاکستر پر شده بود در نظر گرفتند. خانم های خانه دار در دهه ۱۹۴۰ به نگهداری از گربه و جابجاکردن خاکستر و شن آلوده به فضولات آنها تمایلی نداشتند.

در سال ۱۹۴۷ یکی از همسایه های یک ملوان آمریکایی به نام ادوراد لوو در سرمای ماه ژانویه تصمیم به نگهداری از گربه ای گرفت که درهوای سرد سرما خورده بود. ادوارد با این صحنه مواجه شد و بلافاصله و بدون فکرقبلی به همسایه اش پیشنهاد استفاده از رس جاذب را برای بستر نگهداری از گربه داد که یک محصول رایج برای صنایع در زمان جنگ جهانی بود و در کارخانه پدرش ساخته می شد. آن خانم به زودی برای دریافت مقدار بیشتر از بستر پیشنهادی ادوارد به وی مراجعه نمود و به دوستانش نیز استفاده از این ماده را توصیه کرد و به تدریج تقاضا برای استفاده از آن افزایش یافت. پس از آنکه تقاضا به حد کافی رسید ادوارد محصول را درون کیسه هایی ریخت و بر روی آن نام Kitty litter را نوشت و آنها را برای فروش در یک فروشگاه گذاشت. محصول پیشنهاد شده­ او در آن فروشگاه و پس از آن در سوپرمارکتها و پت شاپ ها به فروش رسید. بازار آن به تدریج رشد کرد و از میشیگان در سراسر دنیا توزیع شد.

بستر پیشنهاد شده نسبت به خاکستر و شن بو را بهتر کنترل می کرد و فضولات و ادرار حیوان را بسیار بهتر جذب می­ کرد و پخش آمونیاک و گازهای بدبو را در محیط کنترل میکند و هر جعبه آن برای مصرف حدود یک هفته یک گربه کافی بود.

تولید و معرفی خاک گربه به دنیا به این معنی بود که پس از هزاره ای که گربه ها در بیرون محیط منزل نگهداری می شدند، می توانستند به محیط درون خانه راه پیدا کرده و در آپارتمان نیز نگهداری شوند.

بسترهای گرانوله تقریبا به مدت چهل سال به همان شیوه­ی اولیه مصرف شدند و تغییرات اندکی روی آنها انجام شد. دکتر توماس نیلسون که آن زمان در حال تحصیل بود شروع به پرورش گربه پرشین(ایرانی) کرد و در اکتبر سال ۱۹۹۶ در مقاله ای در مجله Cat Fancy نوشت: ((من پیرامونم را جست و کردم و رسهایی را پیدا کردم که خشک شده بودند اما پخته نشده بودند. آنها جاذبهای بسیار قوی بودند و زمانی که گربه روی آن ادرار می کند به صورت توده در می آید و بدون تعویض کل بستر می توان قسمت آلوده را برداشت. من یک جعبه از این بستر داشتم که به مدت ۱۰ سال آن را عوض نکردم و تنها به آن بستر بیشتر اضافه می کردم و این بستر به هیچ عنوان بو نداشت.)). امکان برداشتن قسمتهای آلوده به ادرار و مدفوع موجب کنترل بوی محیط به مدت طولانی و بدون تعویض بستر می شود. البته باید توجه داشت که اگر بیشتر از یک گربه از بستر استفاده کنند، بستر باید در فواصل زمانی منظم به طور کامل تعویض شود در غیر این صورت ظرف مدت ۴ تا ۶ هفته بوی نامطبوعی پیدا خواهند کرد. هم چنین اگر مقدار استفاده از بستر در جعبه کافی نباشد، ادرار در کف ظرف جمع شده و بوی نامطبوع و ناخوشایند آن کنترل نخواهد شد.

Cat Litter: Bentonite is used for cat litter, due to its advantage of absorbing refuse by forming clumps (which can be easily removed) leaving the remaining product intact for further use

برای خرید خاک بستر گربه با واحد بازرگانی شرکت نیکو پاک تماس بگیرید.

تلفن تماس: ۰۳۱۳۴۵۹۷۱۲۷
تلفن همراه: ۰۹۱۳۱۰۱۵۶۳۰
ایمیل:info@nikoopak.com

for purchase Cat Litter from iran call nikoopak commercial unit:

Tel: +983134597128

Mobile/Whatsapp :+989131015630

Email: info@nikoopak.com