سافت استار (SOFTSTAR)

سافت استار
گرانول بنتونیت فرآوری شده (Processed bentonite granules)

شرکت نیکوپاک نقش جهان با داشتن واحد تحقیق و توسعه توانمند و دسترسی به آزمایشگاه مجهز توانسته است در بخش افزودنی های پودر لباس شویی و پودر های  شوینده، دانش فنی تولید گرانول‌های نانو کلی اینترکاله بر مبنای بنتونیت فرآوری شده را با نام تجاری سافت استار (soft star) بومی‌سازی نماید. این محصول معادل محصول Detersoft شرکت ایتالیایی Laviosa و یا Landrosil شرکت Sud-Chemie سابق می باشد.

سافت استار (soft star) یک نانوکلی اینترکاله می‌باشد که به عنوان افزودنی ویژه در پودر لباس شویی و قرص های فشرده شوینده فرموله شده است. این محصول با ساختار نانولایه خود، مجموعه‌ای از خواص منحصر به فرد را دارا بوده و به ارتقاء کیفیت و عملکرد پودرهای شوینده در یک چارچوبه اقتصادی مناسب، کمک شایانی می‌نماید. محصول سافت استار (soft star) ظاهری گرانولی و سفید رنگ داشته و دارای توزیع اندازه دانه مطابق با دانه های پودر شوینده می باشد و به همین علت می تواند در انتهای فرآیند تولید پودر شوینده به عنوان افزودنی Post-Add مورد استفاده قرار گیرد.

دسترسی به مواد اولیه با کیفیت در کنار استفاده از فراوری ویژه، فرمولاسیون انحصاری و ثبت شده و تجهیزات تولید مطابق با تکنولوژی روز دنیا و حجم سرمایه گذاری مناسب باعث شده است محصول این شرکت دارای کیفیت بالایی معادل یا برتر از نمونه‌های مشابه اروپایی و در عین حال قیمت کاملاً مناسب‌تری باشد.

softstar in detergent powder

به طور کلی اثرات ویژه استفاده از سافت استار (soft star) در فرایند تولید پودر شوینده را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • امکان تولید پودر شوینده با خاصیت شویندگی و نرم‌کنندگی همزمان 2 in 1
 • بهبود خاصیت اتوکشی پارچه پس از شستشو
 • افزایش جذب رطوبت پارچه و بهبود احساس نرمی در هنگام استفاده از البسه
 • محافظت از الیاف پارچه و حفظ رنگ البسه
 • کاهش میزان harsh ناشی از شستشو
 • کمک به کارایی و عملکرد پودر شوینده
 • افزایش خاصیت روانروی و جریان پودر شوینده به علت توان جذب رطوبت
 • امکان افزایش درصد زئولیت در فرمولاسیون پودر شوینده
 • افزایش ظرفیت تولید پودر با اضافه شدن به صورتPost- Add
 • همخوانی با تمامی ترکیبات پودر شوینده
 • کاهش اثرات زیست محیطی پساب ناشی از شستشو

سافت استار (soft star) و تولید پودرشوینده (2in1)

در حال حاضر رایج‌ترین نوع نرم‌کننده‌های پارچه، سورفکتانت های کاتیونی می‌باشد که به علت عدم همخوانی با دیگر ترکیبات موجود در پودر شوینده معمولاً به صورت جداگانه و در مرحله آبکشی به البسه اضافه می‌گردد. سافت استار برگ برنده‌ای از نسل جدید نرم‌کننده‌های نانولایه در دنیا، به طور کامل با دیگر مواد موجود در فرمولاسیون پودر شوینده هماهنگی داشته و امکان تولید پودرهای شوینده کارآمدتر با خاصیت شویندگی و نرم کنندگی همزمان (2in1) را فراهم می‌آورد. تست‌های انجام شده در آزمایشگاه QC شرکت نیکوپاک بر طبق استاندارد isiri- 10559 نشان می‌دهد که پارچه‌های کتانی و حوله با میزان نرمین‌پاک 15%  بعد از طی کردن مراحل شستشوی استاندارد، حس لطافت بهتری را در لباس به مصرف‌کننده پودر شوینده منتقل می‌نماید.

رنگ کاملاً سفید این محصول عاملی است تا مصرف‌کننده بتواند در فرمولاسیون خود حداقل %8 از سافت استار را استفاده نماید. علاوه بر آن استفاده از پودری که نیاز به استفاده دوباره از نرم‌کننده بعد از فرایند شستشو را کاهش می‌دهد، برای مصرف‌کننده از لحاظ عملی و اقتصادی بسیار تأثیرگذار است و تمایل به مصرف این محصول را در نظر مصرف‌کننده افزایش می‌دهد. علاوه بر این با توجه به این‌که سافت استار کاملاً ایمن است استفاده از این ماده در مقایسه با نرم‌کننده‌های سورفکتانتی منجر به کاهش مضرات زیست محیطی فرآیند شستشو در پساب نهایی می‌شود.

سافت استار (soft star) در فرآیند شستشو

سافت استار در فرآیند شست و شو

سافت استار یک محصول معدنی نانو‌لایه است که بر اساس فرآوری ویژه عملکردی منحصر به فرد در فرآیند شستشو از خود نشان می‌دهد.سافت استار بعد از باز شدن در محلول شستشو به لایه‌های جدا از هم و دارای بار سطحی مثبت تبدیل می‌گردد، این لایه‌های مثبت به سمت سطح پارچه که دارای بار الکتروستاتیک منفی است جذب شده و با خنثی‌سازی بار سطحی موجود، باعث ایجاد یک نانولایه محافظ بر سطح پارچه می‌شود و به نرمی کلی سطح پارچه کمک می نماید. در حین استفاده از البسه شستشو شده با این فرمول لکه و مواد چرک به جای نشست مستقیم بر سطح الیاف بر سطح لایه تشکیل شده از سافت استار نشسته و در شستشوی بعدی به راحتی از سطح پارچه جدا شده و با لایه جدید جایگزین می‌گردد و به همین علت  استفاده از سافت استار در فرمولاسیون پودر شوینده باعث می‌شود تا به طور کلی کارایی پودر شوینده افزایش یابد. این ماده در حین شستشو با عناصر سخت پیوند داده و از فرسوده‌شدن پارچه در مراتب شستشو که ناشی از رسوب مواد جامد بر پارچه است جلوگیری می‌کند.

بر خلاف نرم‌کننده‌های آلی که معمولاً میزان جذب آب البسه را کاهش می‌دهد،سافت استار به علت جذب بالای خود میزان خیس‌ شوندگی پارچه را افزایش داده و احساس بهتری را به مصرف‌کننده لباس منتقل می‌نماید. این نانولایه در فرآیند شستشو با قرار گیری بین الیاف پارچه به افزایش استحکام الیاف پارچه و حفظ رنگ آن کمک کرده و در کنار جلوگیری از رسوب عناصر سخت بر روی الیاف از تل شدن پارچه نیز جلوگیری می نماید. بهبود خاصیت اتوکشی پارچه(easy ironing) از دیگر خواص نهایی سافت استار بر پارچه شسته شده می باشد. در واقع نانو لایه های ایجاد شده بر سطح الیاف میزان ضریب اصطکاک بین سطح پارچه و اتو را کاهش داده و باعث سهولت و سرعت در عملیات اتوکشی می گردد.

در مجموع سافت استار (soft star) مزایای نانوفناوری را به مصرف‌کننده پودر شوینده هدیه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *